NOJHL releases updated schedule

SUDBURY, Ont. – The Northern Ontario Junior Hockey League (NOJHL) announced Sunday its revamped regular season schedule for February and March.

All 12 NOJHL clubs will return to the ice to complete a 48-game slate, which will include inter-divisional contests with each team having a pair of match-ups, one home and one away, against squads from the league’s respective East & West Divisions.

While teams will be getting back on the ice, starting Monday, for practices and training sessions, regular season play will resume Thursday on two fronts as the Hearst Lumberjacks host the Cochrane Crunch and the Greater Sudbury Cubs welcome the Espanola Express in a pair of 7:30 p.m. starts.

The regular season is scheduled to conclude March 28, with playoff competition beginning shortly after that.

Each NOJHL contest will be streamed live, and on demand, via HockeyTV.com.

The following is the league’s revised regular season schedule for February and March:

DATEVISITORHOMETIMEVENUE
Thursday, Feb. 3Cochrane CrunchHearst Lumberjacks7:30 p.m.Claude Larose Arena
Thursday, Feb. 3Espanola ExpressGreater Sudbury Cubs7:30 p.m.Gerry McCrory Countryside Sports Complex
Friday, Feb. 4Elliot Lake Red WingsFrench River Rapids7 p.m.Noelville Arena
Friday, Feb. 4Powassan VoodoosSoo Eagles7:30 p.m.Pullar Stadium
Friday, Feb. 4Timmins RockEspanola Express7:30 p.m.Regional Recreation Complex
Friday, Feb. 4Greater Sudbury CubsSoo Thunderbirds7:30 p.m.John Rhodes Community Centre
Saturday, Feb. 5Elliot Lake Red WingsCochrane Crunch7 p.m.Tim Horton Events Centre
Saturday, Feb. 5Kirkland Lake Gold MinersFrench River Rapids7 p.m.Noelville Arena
Saturday, Feb. 5Powassan VoodoosSoo Thunderbirds7 p.m.John Rhodes Community Centre
Saturday, Feb. 5Soo EaglesBlind River Beavers7 p.m.Blind River Community Centre
Sunday, Feb. 6Powassan VoodoosBlind River Beavers2 p.m.Blind River Community Centre
Sunday, Feb. 6Elliot Lake Red WingsHearst Lumberjacks2:30 p.m.Claude Larose Arena
Tuesday, Feb. 8Cochrane CrunchTimmins Rock7 p.m.McIntyre Arena
Wednesday, Feb. 9Blind River BeaversSoo Thunderbirds7:30 p.m.John Rhodes Community Centre
Thursday, Feb. 10Powassan VoodoosGreater Sudbury Cubs7:30 p.m.Gerry McCrory Countryside Sports Complex
Friday, Feb. 11Elliot Lake Red WingsPowassan Voodoos7 p.m.Powassan Sportsplex
Friday, Feb. 11Hearst LumberjacksGreater Sudbury Cubs7:30 p.m.Gerry McCrory Countryside Sports Complex
Friday, Feb. 11French River RapidsSoo Eagles7:30 p.m.Pullar Stadium
Friday, Feb. 11Blind River BeaversEspanola Express7:30 p.m.Regional Recreation Complex
Saturday, Feb. 12French River RapidsSoo Thunderbirds4:15 p.m.John Rhodes Community Centre
Saturday, Feb. 12Greater Sudbury CubsKirkland Lake Gold Miners7 p.m.Joe Mavrinac Community Complex
Saturday, Feb. 12Hearst LumberjacksElliot Lake Red Wings7 p.m.Centennial Arena
Saturday, Feb. 12Blind River BeaversSoo Eagles7 p.m.Pullar Stadium
Sunday, Feb. 13French River RapidsBlind River Beavers1:30 p.m.Blind River Community Centre
Sunday, Feb. 13Hearst LumberjacksEspanola Express2:30 p.m.Regional Recreation Complex
Monday, Feb. 14Greater Sudbury CubsSoo Eagles7 p.m.Pullar Stadium
Wednesday, Feb. 16Soo EaglesSoo Thunderbirds7 p.m.John Rhodes Community Centre
Thursday, Feb. 17Kirkland Lake Gold MinersGreater Sudbury Cubs7:30 p.m.Gerry McCrory Countryside Sports Complex
Friday, Feb. 18Blind River BeaversFrench River Rapids7 p.m.Noelville Arena
Friday, Feb. 18Timmins RockSoo Eagles7:30 p.m.Pullar Stadium
Friday, Feb. 18Kirkland Lake Gold MinersEspanola Express7:30 p.m.Regional Recreation Complex
Saturday, Feb. 19Kirkland Lake Gold MinersElliot Lake Red Wings2 p.m.Centennial Arena
Saturday, Feb. 19Greater Sudbury CubsCochrane Crunch7 p.m.Tim Horton Events Centre
Saturday, Feb. 19Powassan VoodoosFrench River Rapids7 p.m.Noelville Arena
Saturday, Feb. 19Soo EaglesBlind River Beavers7 p.m.Blind River Community Centre
Saturday, Feb. 19Timmins RockSoo Thunderbirds7:30 p.m.John Rhodes Community Centre
Sunday, Feb. 20Elliot Lake Red WingsBlind River Beavers2 p.m.Blind River Community Centre
Sunday, Feb. 20Soo Thunderbirds Espanola Express2 p.m.Regional Recreation Complex
Sunday, Feb. 20Greater Sudbury CubsHearst Lumberjacks4 p.m.Claude Larose Arena
Monday, Feb. 21Greater Sudbury CubsTimmins Rock3 p.m.McIntyre Arena
Thursday, Feb. 24Soo EaglesHearst Lumberjacks7:30 p.m.Claude Larose Arena
Thursday, Feb. 24French River RapidsGreater Sudbury Cubs7:30 p.m.Gerry McCrory Countryside Sports Complex
Friday, Feb. 25Soo Thunderbirds Kirkland Lake Gold Miners7 p.m.Joe Mavrinac Community Complex
Friday, Feb. 25Blind River BeaversPowassan Voodoos7 p.m.Powassan Sportsplex
Friday, Feb. 25French River RapidsElliot Lake Red Wings7 p.m.Centennial Arena
Friday, Feb. 25Soo EaglesTimmins Rock7:30 p.m.McIntyre Arena
Friday, Feb. 25Greater Sudbury CubsEspanola Express7:30 p.m.Regional Recreation Complex
Saturday, Feb. 26Soo EaglesCochrane Crunch7 p.m.Tim Horton Events Centre
Saturday, Feb. 26Blind River BeaversKirkland Lake Gold Miners7 p.m.Joe Mavrinac Community Complex
Saturday, Feb. 26Espanola ExpressHearst Lumberjacks7 p.m.Claude Larose Arena
Saturday, Feb. 26Soo Thunderbirds Powassan Voodoos7 p.m.Powassan Sportsplex
Sunday, Feb. 27Powassan VoodoosElliot Lake Red Wings2:30 p.m.Centennial Arena
Sunday, Feb. 27Espanola ExpressCochrane Crunch3 p.m.Tim Horton Events Centre
Sunday, Feb. 27Hearst LumberjacksTimmins Rock3 p.m.McIntyre Arena
Sunday, Feb. 27Soo Thunderbirds French River Rapids4 p.m.Noelville Arena
Wednesday, March 2French River RapidsKirkland Lake Gold Miners7 p.m.Joe Mavrinac Community Complex
Wednesday, March 2Blind River BeaversSoo Thunderbirds7 p.m.John Rhodes Community Centre
Thursday, March 3Timmins RockGreater Sudbury Cubs7:30 p.m.Gerry McCrory Countryside Sports Complex
Friday, March 4Kirkland Lake Gold MinersPowassan Voodoos7 p.m.Powassan Sportsplex
Friday, March 4Timmins RockBlind River Beavers7 p.m.Blind River Community Centre
Friday, March 4Greater Sudbury CubsElliot Lake Red Wings7 p.m.Centennial Arena
Friday, March 4Hearst LumberjacksSoo Thunderbirds7:30 p.m.John Rhodes Community Centre
Friday, March 4Cochrane CrunchSoo Eagles7:30 p.m.Pullar Stadium
Friday, March 4French River RapidsEspanola Express7:30 p.m.Regional Recreation Complex
Saturday, March 5Espanola ExpressFrench River Rapids7 p.m.Noelville Arena
Saturday, March 5Cochrane CrunchBlind River Beavers7 p.m.Blind River Community Centre
Saturday, March 5Hearst LumberjacksSoo Eagles7 p.m.Pullar Stadium
Sunday, March 6Cochrane CrunchSoo Thunderbirds2 p.m.John Rhodes Community Centre
Sunday, March 6Hearst LumberjacksBlind River Beavers2 p.m.Blind River Community Centre
Sunday, March 6Powassan VoodoosEspanola Express2 p.m.Regional Recreation Complex
Tuesday, March 8Soo Thunderbirds Soo Eagles7 p.m.Pullar Stadium
Thursday, March 10French River RapidsPowassan Voodoos7 p.m.Powassan Sportsplex
Thursday, March 10Elliot Lake Red WingsGreater Sudbury Cubs7:30 p.m.Gerry McCrory Countryside Sports Complex
Friday, March 11Soo EaglesKirkland Lake Gold Miners7 p.m.Joe Mavrinac Community Complex
Friday, March 11Soo Thunderbirds Hearst Lumberjacks7 p.m.Claude Larose Arena
Friday, March 11Greater Sudbury CubsFrench River Rapids7 p.m.Noelville Arena
Friday, March 11Blind River BeaversCochrane Crunch7:30 p.m.Tim Horton Events Centre
Friday, March 11Espanola ExpressTimmins Rock7:30 p.m.McIntyre Arena
Saturday, March 12Soo Thunderbirds Timmins Rock7 p.m.McIntyre Arena
Saturday, March 12Espanola ExpressKirkland Lake Gold Miners7 p.m.Joe Mavrinac Community Complex
Saturday, March 12Blind River BeaversHearst Lumberjacks7 p.m.Claude Larose Arena
Saturday, March 12Soo EaglesPowassan Voodoos7 p.m.Powassan Sportsplex
Sunday, March 13Powassan VoodoosKirkland Lake Gold Miners2 p.m.Joe Mavrinac Community Complex
Sunday, March 13Elliot Lake Red WingsEspanola Express2 p.m.Regional Recreation Complex
Sunday, March 13Soo Thunderbirds Cochrane Crunch3 p.m.Tim Horton Events Centre
Sunday, March 13Blind River BeaversTimmins Rock3 p.m.McIntyre Arena
Sunday, March 13Soo EaglesFrench River Rapids4 p.m.Noelville Arena
Tuesday, March 15Soo EaglesGreater Sudbury Cubs7:30 p.m.Gerry McCrory Countryside Sports Complex
Thursday, March 17Timmins RockCochrane Crunch1:30 p.m.Tim Horton Events Centre
Thursday, March 17Kirkland Lake Gold MinersSoo Eagles7 p.m.Pullar Stadium
Thursday, March 17Elliot Lake Red WingsGreater Sudbury Cubs7:30 p.m.Gerry McCrory Countryside Sports Complex
Friday, March 18Timmins RockHearst Lumberjacks7 p.m.Claude Larose Arena
Friday, March 18Espanola ExpressElliot Lake Red Wings7 p.m.Centennial Arena
Friday, March 18Kirkland Lake Gold MinersSoo Thunderbirds7:30 p.m.John Rhodes Community Centre
Saturday, March 19Kirkland Lake Gold MinersBlind River Beavers4 p.m.Blind River Community Centre
Saturday, March 19Hearst LumberjacksCochrane Crunch7 p.m.Tim Horton Events Centre
Saturday, March 19Greater Sudbury CubsPowassan Voodoos7 p.m.Powassan Sportsplex
Sunday, March 20Soo Thunderbirds Blind River Beavers2 p.m.Blind River Community Centre
Sunday, March 20Greater Sudbury CubsEspanola Express2 p.m.Regional Recreation Complex
Sunday, March 20Timmins RockElliot Lake Red Wings7 p.m.Centennial Arena
Monday, March 21Espanola ExpressPowassan Voodoos7 p.m.Powassan Sportsplex
Tuesday, March 22Blind River BeaversSoo Eagles7 p.m.Pullar Stadium
Wednesday, March 23Blind River BeaversSoo Eagles7 p.m.Pullar Stadium
Wednesday, March 23Espanola ExpressGreater Sudbury Cubs7:30 p.m.Gerry McCrory Countryside Sports Complex
Thursday, March 24Elliot Lake Red WingsTimmins Rock7 p.m.McIntyre Arena
Thursday, March 24Cochrane CrunchGreater Sudbury Cubs7:30 p.m.Gerry McCrory Countryside Sports Complex
Friday, March 25Elliot Lake Red WingsKirkland Lake Gold Miners7 p.m.Joe Mavrinac Community Complex
Friday, March 25Timmins RockHearst Lumberjacks7 p.m.Claude Larose Arena
Friday, March 25Greater Sudbury CubsSoo Eagles7:30 p.m.Pullar Stadium
Friday, March 25Cochrane CrunchEspanola Express7:30 p.m.Regional Recreation Complex
Saturday, March 26Cochrane CrunchElliot Lake Red Wings4 p.m.Centennial Arena
Saturday, March 26Soo Thunderbirds Soo Eagles7 p.m.Pullar Stadium
Saturday, March 26Blind River BeaversEspanola Express7 p.m.Regional Recreation Complex
Sunday, March 27Timmins RockFrench River Rapids3 p.m.Noelville Arena
Monday, March 28Espanola ExpressSoo Eagles7 p.m.Pullar Stadium
End regular season

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*